AirPods firmy Apple są często noszone z przyjemnością, ale w zależności od sytuacji i środowiska może to również wiązać się z pewnym potencjałem ryzyka. W niedawno opublikowanym dokumencie producent iPhone'a ujawnia, w jaki sposób Apple zamierza lepiej chronić swoich użytkowników w przyszłości.

AirPods Pro

Konstrukcja douszna AirPods umiejętnie izoluje słuchacza od otoczenia, co oczywiście jest szczególnie skuteczne w przypadku aktywnej redukcji szumów (ANC) w AirPods Pro. Choć może to być dobre dla słuchania muzyki, staje się równie niebezpieczne, jeśli na przykład nie jesteś świadomy swojego otoczenia w ruchu drogowym - istnieje ryzyko wypadku.

AirPods w ruchu: obecna sytuacja zagrożenia

Z tego powodu modele Pro mają również tak zwany „tryb przezroczystości”, który pozwala na odgłosy z zewnątrz, dzięki czemu użytkownik nadal słyszy, co dzieje się wokół niego. Wada: Użytkownik musi dokonać ustawienia ręcznie. Od jego osądu zależy zatem, czy tryb przejrzystości jest odpowiedni i lepiej wykorzystywany. Ma to jednak wtedy znaczną wadę, ponieważ użytkownik może o tym po prostu zapomnieć i jest wtedy „na ślepo” wystawiony na niebezpieczeństwo. Apple zdaje sobie z tego sprawę i chciałby w przyszłości ulepszyć go o nową funkcję, o czym się teraz dowiedzieliśmy.

Już to wiedziałem? W ten sposób AirPods można również podłączyć do smartfonów z Androidem:

Nowe pomysły Apple: AirPods z automatycznym wykrywaniem środowiska

Znaczącym dokumentem dotyczącym powiązanej funkcji jest zgłoszenie patentowe firmy Apple, jak donosi strona internetowa AppleInsider – złożone w marcu 2019 r., a następnie pomyślnie przyznane wczoraj, we wtorek. Ta funkcja jest opisana jako „kontekstowy system audio”, który można przetłumaczyć jako „system audio zależny od kontekstu”. Bez zbytniego wchodzenia w szczegóły techniczne AirPods mogłyby określić środowisko, w którym użytkownik się porusza, a tym samym dostosować wyjście audio. Na przykład rowerzysta z AirPods powinien słyszeć znacznie więcej hałasu otoczenia niż np. gdy ktoś podróżuje tramwajem. W takim przypadku głośność i przezroczystość AirPods może być automatycznie kontrolowana i regulowana.

Dobrze poinformowany przed zakupem:

Takie rozpoznanie byłoby możliwe, na przykład, gdyby system rozpoznał, kiedy aplikacja dla rowerzystów ujawnia pozycję i prędkość użytkownika. AirPods mogą lub musiałyby uzyskać w tym celu dostęp do zewnętrznych czujników, na przykład mogą one pochodzić z Apple Watch lub inteligentnej maty do jogi, jak wspomniano w patencie. Wciąż nie wiadomo, kiedy i czy Apple faktycznie zda sobie sprawę z możliwości wspomnianego patentu. Jednak wyraźnie pokazuje, że producent stara się lepiej chronić użytkownika w przyszłości.

Leave a Comment