Teraz są, nowe modele Macbook Air, generacja 2014. Apple niewiele się zmieniło, teraz są instalowane nieco szybsze procesory, a cena została obniżona. Testom poddajemy modele 11- i 13-calowe.

Z wyprzedzeniem pojawiły się już doniesienia o nowych modelach Macbook Air od kolegów z USA. W szczególności wewnętrzna pamięć SSD dawałaby inne wyniki, a czasami nawet działała wolniej niż poprzedni model. Nie możemy tego jednak potwierdzić w naszych pierwszych testach z modelem 11 cali (256 GB SSD). Test Speed ​​Disk Benchmark firmy Black Magic zapewnia szybkość transmisji danych na poziomie 560 MB/s do zapisu i prawie 700 MB/s do odczytu w naszym 11-calowym urządzeniu testowym. Wartości te są jak najbardziej w porządku i są nawet nieco wyższe niż w poprzednim modelu. Szybkość procesora również odgrywa tutaj rolę, choć w mniejszym stopniu.

Apple ponownie zaktualizował Macbooka Air w marcu 2015 roku i dał im chipy nowej generacji Intel Broadwell. Przeczytaj tutaj, co przynoszą nowe modele.

Prędkość procesora

Częstotliwość zegara, która jest o 100 megaherców wyższa, z pewnością nie robi dużej różnicy, a nasze pomiary to potwierdzają. W porównaniu do poprzedniego modelu z 2013 roku wyniki są zazwyczaj nieco lepsze. Jednak niektóre testy praktyczne są nietypowe, na przykład eksport PDF z programu do projektowania Xpress stał się prawie dwukrotnie szybszy. Renderowanie w Final Cut Pro X również stało się nieproporcjonalnie szybsze. Tych wyników nie można wyjaśnić samą wyższą częstotliwością taktowania. To raczej same programy są tutaj odpowiedzialne. Zarówno Quark, jak i Apple zoptymalizowali swoje oprogramowanie i dostosowali je do możliwości systemu OS X 10.9 Mavericks. Final Cut Pro X używa teraz również układu graficznego do renderowania filmów, co nie było możliwe w systemie OS X 10.8 i starszej wersji Final Cut Pro X. Z tego można wywnioskować: Rozsądnie jest aktualizować oprogramowanie produkcyjne.

Krótki wniosek: oprogramowanie daje więcej niż sprzęt

Szybkość grafiki

Wyższe o 100 MHz taktowanie nie wpływa na wewnętrzny rdzeń graficzny układów Haswell. Dlatego prawie nie mierzymy tutaj żadnych różnic. Nasze praktyczne testy porównawcze z grami Batman Arkham City i Portal 2 również zapewniają niemal identyczne wartości. Portal 2 pokazuje w natywnej rozdzielczości (11-calowy Macbook Air: 1366 x 768 pikseli) przy ustawieniu pełnej jakości nieco poniżej 35 klatek na sekundę. To sprawia, że ​​gra jest grywalna całkiem dobrze. Batman wymaga większej wydajności, tutaj liczba klatek na sekundę spada (również w pełnej jakości) do nieco poniżej 30 klatek na sekundę, co następnie wyraźnie szarpie. Tutaj powinieneś nieco zmniejszyć ustawienia jakości.

W skrócie: nic nowego dla graczy

Żywotność baterii

Nowy chip Haswell i5-4260U jest podobno nieco bardziej ekonomiczny i to założenie zostało potwierdzone w naszym pierwszym teście żywotności baterii. W najgorszym przypadku Macbook Air odtwarza film MP4 z w pełni ustawioną jasnością wyświetlacza i włączonymi modułami Bluetooth i WLAN. 11-calowy model wyłącza się dopiero po prawie dokładnie sześciu godzinach (5:59). To dobre 15 minut więcej niż poprzednik. Więcej testów nastąpi.

W skrócie: niewiele, ale więcej czasu bez gniazdka niż wcześniej

Głośność

Podczas normalnej pracy nowy Macbook Air pozostaje praktycznie niesłyszalny. Ale przynajmniej 11-calowy model robi się dość głośny pod obciążeniem zewnętrznym. Dokładne pomiary wciąż czekają, ale zauważyliśmy wyraźnie głośny wentylator w teście praktycznym, zwłaszcza gdy przeprowadzamy testy porównawcze gry.

Krótki wniosek: zarządzanie 3D powoduje hałas

Wstępny wniosek

Już na wstępie było jasne, że nowe modele Macbook Air nie będą rewolucją. Ogólnie rzecz biorąc, należy tutaj zgłosić tylko małe kroki. W szczególności oznacza to: jeśli masz już model z poprzedniej generacji, możesz usiąść i czekać na następną generację, nie musisz kupować nowego, zwłaszcza jeśli masz aktualne oprogramowanie. Jeśli nadal posiadasz starszy model Macbooka Air, powinieneś przyjrzeć się bliżej aktualnym wersjom.

Leave a Comment