Apple zaprezentował nowego Macbooka Air i ujawnia kilka innowacji. Zaskakuje też polityka cenowa, bo cena wyjściowa nowego Macbooka jest tańsza od poprzednika.

Tej wiosny prawdopodobnie nie dostaniemy przemówienia, a jeśli tak, to tylko cyfrowo. Ale to nie powstrzymuje Apple przed wprowadzaniem nowych produktów. Firma Apple wprowadziła dziś trzy „nowe” produkty (w rzeczywistości bardziej przypominają aktualizacje produktów), w tym zaktualizowany Macbook Air, który oferuje kilka interesujących nowych funkcji.

zawartość

Design - wszystko jak poprzednio

Wydajność - większa wydajność pomimo niższej częstotliwości

Klawiatura - powrót do wypróbowanych i przetestowanych

Wyświetlacz - Still Retina, nadal True Tone

Pamięć masowa — Apple podwaja się

Cena - więcej za mniej

Również ciekawe: nowy iPad Pro i nowy Mac Mini

Nowy iPad Pro: wszystko o cenie, wyglądzie i specyfikacjach

Więcej miejsca: Apple aktualizuje komputer Mac Mini

Design - wszystko jak poprzednio

W oczach wielu Macbook Air jest jednym z najbardziej atrakcyjnych wizualnie produktów w ofercie Apple. Nic więc dziwnego, że Apple pozostawił projekt prawie całkowicie nietknięty. Jedyną różnicą jest nowa klawiatura nożycowa, która ma nieco większy skok klawiszy, a układ klawiszy strzałek powraca do odwróconego kształtu litery T. Macbook Air jest dostępny w trzech kolorach: złotym, srebrnym i gwiezdnej szarości.

Wydajność - większa wydajność pomimo niższej częstotliwości

Nic dziwnego, że Macbook Air opiera się na obecnej generacji procesorów Intela. W zależności od wybranej konfiguracji stosowany jest procesor i3 z dwoma rdzeniami, procesor i5 z czterema rdzeniami lub procesor i7, również z czterema rdzeniami. Bazowy zegar wynosi 1,1 GHz, a i7 jest nieco wyższy przy 1,2 GHz. Taktowanie boost wynosi 3,2 GHz dla i3, 3,5 GHz dla i5 i 3,8 GHz dla i7. Na pierwszy rzut oka nowa generacja wygląda na pogorszenie, bo taktowanie bazowe jest znacznie niższe od ósmej generacji Intel Core i5 (1,6 GHz), który był wbudowany w Macbooka Air z 2019 roku. Spojrzenie na aktualne benchmarki pokazuje jednak, że dziesiąta generacja o nazwie Icelake jest znacznie potężniejsza dzięki swojej architekturze, nawet przy niskich bazowych częstotliwościach zegara. Jest to pierwsza generacja firmy Intel, która jest produkowana w procesie 10 nm. W szczególności jednostka graficzna Intel Graphics wyróżnia się na tle poprzednika, nawet i3 w podstawowej konfiguracji ma dwa razy więcej EU (jednostek wykonawczych) niż i5 w poprzednim Macbooku. Apple obiecuje dwukrotnie wyższą wydajność procesora i nawet o 80 procent większą wydajność grafiki. Czy tę obietnicę uda się dotrzymać w naszym szczegółowym teście, ustalimy, ale taki wzrost wydajności jest zdecydowanie możliwy w oparciu o aktualnie dostępne benchmarki.

Klawiatura - powrót do wypróbowanych i przetestowanych

Apple pozostaje konsekwentnie niekonsekwentny i wraca również do mechanizmu nożycowego z nowym Macbookiem Air. Powinno to zapewnić, że klawiatury motylkowe należą już do przeszłości i nie będą już używane w żadnych nowych produktach. Klawiatura Magic, którą po raz pierwszy znaleźliśmy w 16-calowym Macbooku Pro, jest wbudowana w Macbooka Air. Jest to poprawiona wersja starszych klawiatur ze wspomnianym mechanizmem nożycowym i skokiem klawiszy 1 mm. Klawisze strzałek również powracają do odwróconego kształtu T.

Wyświetlacz - Still Retina, nadal True Tone

Wyświetlacz nie zmienia się w porównaniu do swojego poprzednika. Pozostaje z wyświetlaczem Retina z technologią True Tone. Rozdzielczość to 2560×1600 pikseli, jasność 400 nitów. Dzięki przekątnej ekranu 13,3 cala możesz liczyć na doskonałą jakość obrazu przy tych wartościach, podobnie jak w przypadku poprzednika.

Pamięć masowa — Apple podwaja się

Apple zwiększył standardowy rozmiar pamięci w porównaniu do swojego poprzednika. Macbook Air w najtańszej konfiguracji ma 256 GB pamięci SSD, czyli dwa razy więcej niż dotychczas. Maksymalny rozmiar pamięci to 2 TB, dlatego też został podwojony. Jeśli chodzi o RAM, Apple nadal wykorzystuje 8 GB we wszystkich wersjach, za dopłatą możliwa jest aktualizacja do 16 GB.

Cena - więcej za mniej

To trochę zaskakujące, ale Apple obniżył podstawową cenę Macbooka Air. Najtańszy model kosztuje 1199 euro, w 2019 roku Macbook Air w momencie wprowadzenia na rynek nadal kosztował 1250 euro. Kompromis jest z procesorem, ponieważ zamiast czterordzeniowego, jak w poprzedniku, montowany jest tylko dwurdzeniowy. Dzięki nowej architekturze jest podobnie mocny, ale nie stanowi większego ulepszenia. Jest na to dwa razy więcej pamięci, z czego wielu użytkowników powinno być zadowolonych. Jeśli chcesz ulepszyć do czterech rdzeni, musisz wyłożyć na stół 1499 euro. Aktualizacja do procesora i7 z wyższym taktowaniem jest zaskakująco tania: łączna cena 1579 euro, czyli dodatkowa opłata w wysokości 80 euro. W zależności od pożądanego wyposażenia do przechowywania ceny wszystkich wariantów mogą oczywiście nadal się różnić.

Leave a Comment