Który smartfon ma najlepsze funkcje aparatu na pokładzie w tym roku? iPhone 11 Pro, Samsung Galaxy S20 Ultra, Huawei P40 Pro, Xiaomi Mi 10 Pro, Oppo Find X2 Pro, a może OnePlus 8 Pro? Odpowiedź można znaleźć w naszym dużym porównaniu zdjęć.

Który smartfon ma najlepszy aparat w 2020 roku? Obiektywnie na to pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć. Jeśli chcesz sam wyrobić sobie wrażenia z jakości obrazu poszczególnych smartfonów, polecamy nasze porównanie smartfon-aparat w formie wideo. W opisie filmu znajdziesz również link do pobrania oryginalnych zdjęć.

Apple, Samsung, Huawei, OnePlus Xiaomi czy Oppo? Możesz dowiedzieć się, który smartfon ma najlepszy aparat fotograficzny w naszym porównaniu aparatów smartfonów 2020. Ponieważ w tym filmie działa to trochę inaczej: powinieneś sam zdecydować, które zdjęcia lubisz najbardziej. Pokazujemy Ci zdjęcia z 6 różnych kategorii - a na koniec Ty decydujesz, które urządzenie jest Twoim osobistym zwycięzcą. Mamy nadzieję, że spodoba Ci się udział! ► POBIERZ oryginalne zdjęcia TUTAJ: bit.ly/3daUaWC ► Galaxy S20 Ultra 5G na Amazon: amzn.to/2wb88rl ► iPhone 11 Pro na Amazon: amzn.to/2W1ZFks ► OnePlus 8 Pro na Amazon: amzn.to/2yqKWXl ► P40 Pro na Amazon: amzn.to/3fdz4IW ► Xiaomi Mi 10 Pro w porównaniu cenowym: bit.ly/3fkjbjO ► Oppo Find X2 Pro na Tradingshenzen: bit.ly/2W6lAY8

Tymczasem aparaty są tak dobre, że ostatecznie sprowadza się to do minimalnych różnic, funkcji oprogramowania i oczywiście własnego gustu. Podczas gdy nasz ostatni test porównawczy aparatu do smartfonów wykazał, że nie ma wyraźnego zwycięzcy w 2019 roku, w tym roku byliśmy w stanie wyłonić zwycięzcę.

iPhone 11 Pro (test), Huawei P40 Pro (praktyczne), Samsung Galaxy S20 Ultra (praktyczne), Xiaomi Mi 10 Pro, OnePlus 8 Pro (test) walczą o tytuł „Najlepszej kamery smartfona 2020” i Oppo Find X2 Pro.

Jeśli widziałeś film, wiesz, że Samsung Galaxy S20 Ultra zrobił na nas największe wrażenie. W tym artykule chcemy jednak zająć się mniej jakością aparatu, którą można kompleksowo ocenić na filmie, a raczej indywidualnymi funkcjami oprogramowania, które producenci zapewniają dla aparatów. Są one dość obszerne, ale niekoniecznie interesujące dla każdego użytkownika i powinny – jeśli aparat jest dla Ciebie kryterium zakupu – być brane pod uwagę.

spis treści

iPhone 11 Pro: dobry, wszechstronny

Huawei P40 Pro: smartfon z dbałością o piękno

Galaxy S20 Ultra: wszechstronny

Xiaomi Mi 10 Pro: wszystko, czego potrzebujesz

OnePlus 8 Pro: jest więcej!

Oppo Find X2 Pro: zauważalnie niepozorny

Wniosek

iPhone 11 Pro: solidny i wszechstronny ze słabościami

Dane techniczne aparatu iPhone 11 Pro

Potrójny aparat o rozdzielczości 12 megapikseli z ultraszerokokątnym, szerokim i teleobiektywem

Ultraszeroki kąt: przysłona ƒ/2,4 i pole widzenia 120°

Szeroki kąt: przysłona ƒ/1,8

Teleobiektyw: przysłona ƒ/2,0

2x zoom optyczny, 2x zoom optyczny, do 10x zoom cyfrowy

Tryb portretowy z zaawansowanym bokeh i kontrolą głębi

Aparat TrueDepth 12 MP

Aparat iPhone’a 11 Pro na pierwszy rzut oka wygląda dość nudno (a zwłaszcza w porównaniu z innymi smartfonami z tej grupy testowej). Apple nie wyposaża iPhone’a w żadną funkcję, której nie znalazłbyś w podobnej formie u Samsunga, Huawei i Co. W zeszłym roku Apple nie tylko dogonił konkurencję ultraszerokokątnym obiektywem, ale także pokazał, co naprawdę potrafi obiektyw szerokokątny: przy polu widzenia 120 stopni żaden obiekt nie jest zbyt duży, by go nie uchwycić. Móc. Inni producenci czasami nie dają swoim smartfonom tak dużego pola widzenia, ale unikają również problemu wypaczania, który może wystąpić w przypadku iPhone'a.

Działa tryb portretowy. Ale mogłoby być znacznie lepiej, jak widać na Samsungu Galaxy S20 Ultra. Gdy osoba jest odcięta od tła, błędy są nadal bardzo częste - konkurencja może to zrobić znacznie lepiej. Zobaczmy, czy Apple da następnej generacji iPhone’a skaner LiDAR wprowadzony wraz z iPadem Pro, wtedy te irytujące błędy kadrowania mogą wkrótce przejść do przeszłości. Po wykonaniu portretu użytkownik może ustawić przysłonę w zakresie od f. 1,4 do f. 16. Im mniejsza wartość, tym większa głębia ostrości.

Ponadto Apple oferuje sześć różnych efektów studyjnych: światło naturalne, oświetlenie studyjne, oświetlenie konturowe, oświetlenie sceniczne, oświetlenie sceniczne mono i high-key light mono. Z tych sześciu efektów jednak tylko dwa są naprawdę przydatne: światło studyjne, które lekko rozjaśnia całą osobę, oraz światło konturowe, które wzmacnia kontury i tym samym nadaje obrazowi większą głębię. Reszta to raczej fajny chwyt, zwłaszcza że efekty zwykle nie wyglądają naturalnie.

Wielką krytyką iPhone’a 11 Pro jest zoom. Z 10-krotnym zoomem cyfrowym nie zajdziesz daleko. Nawet jeśli nie jest to cecha, której często potrzebujesz w codziennym życiu, dobrze by było, gdybyś miał możliwość uchwycenia odległych obiektów z bliska. Apple zdecydowanie musi się poprawić. Tryb Pro, w którym można ręcznie określić wszystkie ustawienia (takie jak czas otwarcia migawki, przysłona, wartości ISO, balans bieli itp.) Próżno też na iPhonie. Jeśli jest to dla Ciebie ważne, albo będziesz musiał skorzystać z aplikacji innej firmy, albo skorzystasz ze smartfona konkurencji.

Inne cechy iPhone'a 11 Pro:

Zdjęcia na żywo (z dodatkowymi opcjami, takimi jak nieskończona pętla, rykoszet i długa ekspozycja)

Tryb nocny z maks. 30 sekundowym czasem naświetlania

Zdjęcia panoramiczne w ultraszerokokątnym, szerokim kącie i 2-krotnym zoomie optycznym

Standardowe opcje edycji obrazu (prostowanie, jasność, kontrast itp.)

zdjęcia HDR

Huawei P40 Pro: smartfon z dbałością o piękno

Specyfikacja aparatu Huawei P40 Pro

Poczwórna kamera

Ultra wizja 50 MP

Ultraszerokokątny 40 MP

Teleobiektyw peryskopowy 12 MP

Kamera ToF

32 MP podwójny przód

Huawei P40 Pro ma w zanadrzu tak wiele funkcji, że nawet nie wiesz, od czego zacząć. Jeśli otworzysz aplikację aparatu, możesz wybrać jeden z różnych trybów robienia zdjęć:

Przysłona: Tutaj możesz ręcznie ustawić wartości przysłony od f.0.95 do f.16

Tryb nocny: tutaj można również ręcznie ustawić czułość ISO i czas otwarcia migawki

Portret: tutaj można aktywować efekty upiększające i efekty bokeh

Zdjęcie: nadaje się do szybkiego zdjęcia

Pro: Tutaj możesz ustawić wszystko samodzielnie: zdjęcia RAW, ISO, czas otwarcia migawki, kompensację ekspozycji, ostrość, WB

Więcej: Tutaj znajdziesz 12 różnych funkcji zdjęć i wideo, w tym panoramę, monochromatyczne, HDR, naklejki, dokumenty, wysoką rozdzielczość 50 MP i wiele więcej.

Jeśli zrobiłeś zdjęcie i chcesz je później edytować, w Huawei P40 Pro znajdziesz różne opcje:

Usuń odbicia

Rozjaśnić

Wyrównaj prosto

Zdefiniuj obszar dokumentu

Dostosuj: Dostosuj jasność, kontrast, nasycenie, ostrość, światła, cienie i kolor tutaj

Więcej: piękno, etykieta, bazgroły, mozaika, naklejka, rozmycie, akcenty kolorystyczne

Jak widać, naprawdę możesz ustawić wszystko, jeśli chcesz. Chcemy tylko bardziej szczegółowo omówić tryb urody.

Zapewnia to efekty, które w innym przypadku można by lepiej poznać z profesjonalnych programów, takich jak Photoshop lub inne programy do przetwarzania obrazu. W skali od 1 do 10 można w różnym stopniu zastosować różne efekty, takie jak zmiękczenie ostrości. Możesz kontrolować cerę swojej skóry tak, aby wyglądała, jakbyś właśnie wstała z solarium. W pozycji menu „Shape” możesz wykorzystać światło i cień na swoją korzyść i lepiej wydobyć rysy twarzy, a jeśli masz jakieś skazy, możesz je dostosować, przesuwając palcem po skali. Możesz zmienić kształt twarzy, ale bądź ostrożny: mówi „mniej znaczy więcej”. Jeśli przesadzisz z efektami, szybko wyglądasz jak lalka. Dodatkowo można usunąć ślady po błyskach, rozjaśnić i powiększyć oczy, usunąć cienie i nadać zębom biały połysk.

P40 Pro oferuje wiele opcji ustawień. Początkujący w dziedzinie fotografii mogą łatwo zostać przytłoczeni. Jeśli wolisz uporządkowane menu aparatu i w ogóle nie potrzebujesz wszystkich tych opcji, zdecydowanie lepiej wyjdzie Ci iPhone 11 Pro. Dla wszystkich innych takie funkcje są oczywiście „miło mieć”.

Galaxy S20 Ultra: wszechstronny

Specyfikacja aparatu Samsung Galaxy S20 Ultra

Wiele kamer z 108MP, 12MP, 48MP i VGA

10-krotny hybrydowy zoom optyczny

100-krotny zoom cyfrowy

Wiele przysłon aparatu z f.1.0

Przedni aparat 40 MP

Tak, w teście porównawczym aparatów najbardziej przekonał nas Samsung Galaxy S20 Ultra. Należy jednak powiedzieć: to urządzenie nie jest odpowiednie dla wszystkich. Ma to mniej wspólnego z aparatem, a więcej z rozmiarem urządzenia. Z dumnym 6,9 cala S20 Ultra jest największym ze wszystkich testowanych przez nas smartfonów i niekoniecznie mieści się w każdej kieszeni. Musisz iść na ten kompromis, bo dostajesz najlepszą technologię, jaką Samsung obecnie oferuje w swoich smartfonach.

Aplikacja aparatu w S20 Ultra jest znacznie czystsza niż w Huawei P40 Pro. Nad cyfrowym wyzwalaniem migawki znajdują się tylko cztery menu aparatu: pojedyncze ujęcie, zdjęcie, wideo i inne. W ramach tego ostatniego możesz wybrać kolejne tryby, takie jak tryb Pro, Panorama, tryb Essen z rozmyciem promieniowym, tryb nocny, ostrość na żywo do ujęć portretowych i wiele innych.

Cechą szczególną jest oczywiście zoom, tzw. zoom kosmiczny. Jest tak wyjątkowy, że Samsung zdecydował się na wygrawerowanie go w module aparatu z tyłu urządzenia. 100-krotny zoom to fajna cecha, ale trzeba przyznać, że nie będzie on często używany. Zdjęcia niekoniecznie są piękne przy tak dużym powiększeniu. Mimo to jest to fajna funkcja, zwłaszcza gdy zdajesz sobie sprawę, że to smartfon, a nie profesjonalna lustrzanka cyfrowa z obiektywem zmiennoogniskowym.

Kolejną atrakcją jest tak zwane pojedyncze ujęcie. Ten tryb jest podobny do funkcji Live Photo firmy Apple. „Dotknij funkcji pojedynczego ujęcia”, wyjaśnia Samsung, „a Twój smartfon automatycznie uchwyci moment na różnych zdjęciach. W trybie pojedynczego ujęcia możesz robić ujęcia szerokokątne i zbliżenia oraz nagrywać filmy”.

Single Take tworzy maksymalnie 14 zdjęć i filmów, przy czym smartfon robi dziesięć zdjęć i cztery filmy trzy do dziesięciu sekund po nagraniu. W galerii możesz przeglądać wyniki i edytować je dalej:

AI-doskonały moment

Ujęcie ultraszerokokątne

Filtr AI

Inteligentne cięcie

oryginał

Przewiń do przodu

Odbicie (efekt bumerangu)

Kolejną atrakcją Samsunga Galaxy S20 Ultra jest rozdzielczość 108 MP, którą można aktywować w formacie 3:4. Dostępne są również formaty 16:9, 1:1 i „Full”. To ostatnie to zdjęcie pełnoekranowe.

Wreszcie na szczególną uwagę zasługuje tryb portretowy, który naszym zdaniem sprawdził się najlepiej ze wszystkich testowanych przez nas smartfonów. Dostępnych jest również wiele opcji edycji: na przykład możesz ustawić stopień rozmycia, rozmiar bokeh i jego kształt (serca, gwiazdy, płatki śniegu, motyle itp.) lub efekty obrotu i powiększenia.

Samsung oferuje też funkcję upiększania, która nie przesadza ze swoimi efektami tak bardzo, jak Huawei i naszym zdaniem zapewnia naturalny efekt. Jeśli portrety są dla Ciebie szczególnie ważne, pokochasz Samsunga Galaxy S20-Ultra.

Xiaomi Mi 10 Pro: wszystko, czego potrzebujesz

Specyfikacja aparatu Xiaomi Mi 10 Pro

Quadro-Cam z

108MP

8MP

12MP

20MP

Aparat Xiaomi Mi 10 Pro ma wszystko, czego można oczekiwać od smartfona w 2020 roku: ultraszerokokątny, szerokokątny i teleobiektyw oraz wiele technicznych dzwonków i gwizdków do zabawy. W porównaniu do Samsunga Galaxy S20 Ultra menu aparatu w Mi 10 Pro jest nieco bardziej zagmatwane. Wszystkie tryby aparatu znajdują się nad cyfrowym spustem migawki i można do nich dotrzeć, przesuwając palcem w przód iw tył.

W trybie Pro można dokonać zwykłych ustawień, ale zajmują one dość dużą część ekranu, przez co ostatecznie w trybie Pro tylko około połowa wyświetlacza służy jako podgląd obrazu. Dopiero po ponownym ukryciu ustawień sekcja obrazu staje się większa. W praktyce ta obsługa okazała się nieco kłopotliwa, ale bardzo szybko się do niej przyzwyczaisz.

Początkujący fotografowie bardzo dobrze dogadują się z trybem aparatu Xiaomi Pro: jeśli nie wiesz, co zrobić z terminami technicznymi i poszczególnymi funkcjami, uzyskasz wszystkie potrzebne informacje na temat trybów pomiaru ekspozycji, podglądu ostrości, sprawdzania ekspozycji, RAW za pomocą małego symbolu informacyjnego w lewym górnym rogu - Format, balans bieli, ostrość, czas otwarcia migawki, kompensacja ekspozycji lub czułość ISO.

OnePlus 8 Pro: to coś więcej

Specyfikacja aparatu OnePlus 8 Pro

Czujnik: Sony IMX689

Szeroki kąt 48 MP z f.1.78

Teleobiektyw 8 MP (f.2,44)

Ultraszerokokątny obiektyw 48 MP z kątem widzenia 120 stopni

3-krotny zoom hybrydowy

30-krotny zoom cyfrowy

Przedni aparat 16 MP

W naszym teście porównawczym OnePlus 8 Pro czasami uzyskiwał negatywne wyniki w niektórych kategoriach. Nie z powodu słabej ostrości obrazu, błędów kadrowania w trybie portretowym, szumów obrazu itp. W szczególności portrety mają zielony odcień. Nie byłoby to szczególnie złe, gdyby OnePlus oferował opcję ponownego naprawienia tego później podczas edycji obrazu. Jednak szczególnie opcje edycji są raczej ubogie w porównaniu z innymi testowanymi smartfonami.

Jeśli zrobiłeś zdjęcie i chciałbyś je później poprawić, masz wszystkie standardowe funkcje, które w dzisiejszych czasach po prostu zakłada użytkownik. Innymi słowy: możesz przycinać, obracać i przesuwać elementy sterujące ekspozycją, kontrastem, nasyceniem, ciepłem, światłami i cieniami w przód iw tył, aż spodoba Ci się efekt. Dostępna jest również funkcja filtrowania z 16 różnymi filtrami.

Jedynym innym sposobem na edycję obrazów jest użycie opcji „Markup”. Tutaj można malować pędzlem, z efektem „mozaiki” uczynić twarze lub inne motywy nierozpoznawalnymi, a także układać teksty, prostokąty i strzałki w różnych rozmiarach i kolorach.

Niestety nie ma innych opcji edycji. Różnorodności opcji z Huawei, Xiaomi i Samsung nie znajdziesz w Huawei. Jeśli robisz portret, możesz dotknąć emoji z małą głową. O przydatności tej funkcji możemy jedynie spekulować, gdyż sam smartfon nie podaje o niej żadnych informacji. Na oficjalnej stronie OnePlus podaje, że smartfon ma opcję „retuszowania twarzy”. Czy tajemniczy symbol dotyczy tej funkcji? Nie mogliśmy jednak znaleźć żadnej znaczącej różnicy.

Aparat 12 MP i 48 MP

Jeśli robisz zdjęcia w normalnym trybie zdjęć, możesz wybrać, czy chcesz robić zdjęcia aparatem 12 MP czy 48 MP. Według OnePlus zalecany aparat 12 MP oferuje lepszy zakres dynamiki i dlatego jest domyślnie aktywowany. Aparat 48 MP oferuje wyższą rozdzielczość i rejestruje szczegóły w dobrze oświetlonych scenach. Chcielibyśmy, aby OnePlus 8 Pro automatycznie rozpoznawał, która rozdzielczość ma największy sens i kiedy. W praktyce nie myślisz zbyt często o dwóch różnych opcjach i tym samym oddajesz możliwość zrobienia lepszych zdjęć.

Naprawdę świetnie: super makro

Po tak wielu krytykach nie chcemy ukrywać super funkcji pod koniec. Tryb super makro w OnePlus 8 Pro jest naprawdę świetny – jeśli wiesz, jak go aktywować. Początkowo działa to tylko z aparatem 12 MP, jeśli aktywowany jest obiektyw 48 MP, symbol trybu super makro (kwiat) nie może być aktywowany w pierwszej kolejności. Alternatywnie możesz robić nagrania supermakro, korzystając z funkcji ultraszerokokątnego aparatu. Ale w tym celu należy również aktywować aparat 12 MP. Pomimo tej super funkcji uważamy: OnePlus powinien dodać więcej z następnym smartfonem i zapewnić więcej funkcji. Chodźmy, możemy zrobić to lepiej!

Oppo Find X2 Pro: zauważalnie niepozorny

Specyfikacja aparatu Oppo Find X2 Pro

Szeroki kąt 48 MP z f. 1,7

Czujnik Sony IMX 689

Ultraszerokokątny aparat 48 MP z kątem widzenia 120 stopni

Teleobiektyw 13 MP

10-krotny zoom hybrydowy

60-krotny zoom cyfrowy

Spojrzenie na szczegóły techniczne Oppo Find X2 Pro ujawnia pewne podobieństwa do OnePlus 8 Pro – a jednak oba smartfony nie mogłyby się bardziej różnić. Zaczyna się od nawigacji w menu. Menu Oppo Find X2 jest znacznie bardziej uporządkowane. Podczas gdy OnePlus 8 Pro wyświetla łącznie 8 funkcji aparatu powyżej zwolnienia migawki, Find X2 Pro wyświetla tylko 5: noc, wideo, zdjęcia, portret i inne.

Ogólnie rzecz biorąc, Oppp Find X2 Pro nie wyróżnia się szczególnie w naszym dużym teście porównawczym aparatu do smartfonów. Jest tak dobrze, że w większości kategorii nie zwraca się tak naprawdę uwagi na Find X2 Pro, bo są inne smartfony, które są wyraźnie gorsze lub tylko ciut lepsze. Jest po prostu rzucając się w oczy niepozorny.

Chociaż krytykujemy niski wybór funkcji OnePlus 8 Pro, mamy dokładnie odwrotnie z Oppo Find X2 Pro. To pochodzi z:

Funkcja HDR

zdjęcia RAW

Opcja AI dla ładniejszych kolorów

14 filtrów

Wykrywanie portretów AI

Wyświetlacz bokeh w procentach

Różne opcje przetwarzania

Ponownie chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na opcje upiększające. Mamy wrażenie, że w porównaniu do Huawei i Xiaomi, Oppo Find X2 Pro zapewnia najbardziej naturalne rezultaty. Jeśli chcesz, możesz oczywiście przesadzić z efektami. Ale jeśli podążasz za mottem „mniej znaczy więcej”, Oppo Find X2 to smartfon ze świetnymi opcjami edycji.

Szkoda, że ​​nie widać apertury. Ani w trybie portretowym, w którym siłę bokeh można ustawić tylko w skali od 1 do 100, ani w trybie profesjonalnym użytkownik otrzymuje więcej informacji o przysłonie. W tym celu musisz przejść do galerii zdjęć, gdzie w zakładce Szczegóły znajdziesz więcej informacji o nagraniach, w tym o przysłonie.

Wniosek

Który smartfon ma najlepszy aparat w 2020 roku? Jak powiedziałem na początku: Obiektywnie na to pytanie nie jest łatwo odpowiedzieć. Żaden z testowanych smartfonów nie jest naprawdę zły, każde urządzenie ma swoje mocne i słabe strony. Jak pokazuje ten artykuł, sześć smartfonów ma różną liczbę funkcji. Teraz do Ciebie należy decyzja, na co zwrócić uwagę w dzisiejszych czasach w aparacie smartfona.

Największe wrażenie zrobił na nas Samsung Galaxy S20 Ultra, ponieważ zapewnia naprawdę imponujące obrazy, szczególnie w kategoriach testu zoomu i portretu. Ponadto Samsung udostępnia użytkownikom szeroką gamę narzędzi do edycji. Na koniec chcielibyśmy jeszcze raz podkreślić: testowane smartfony są odpowiednie dla każdego fotografa hobbystycznego, który przy każdej okazji chce szybko zrobić zdjęcie smartfonem. Użytkownicy, którzy chcą wymagać od swojego aparatu nieco więcej, powinni zastanowić się, które funkcje mają najwyższy priorytet – i w ten sposób wybrać osobistego zwycięzcę.

Leave a Comment