Najwyższa wersja Maca Pro jest wyposażona w układ Intela, w którym pracuje nie mniej niż tuzin rdzeni obliczeniowych. Przyglądamy się samochodowi wyścigowemu.

Obecna seria Mac Pro obejmuje modele z czterema, sześcioma, ośmioma i dwunastoma rdzeniami obliczeniowymi. Po ośmiu i czterech rdzeniach otrzymaliśmy ostatnio topowy model z dwunastoma rdzeniami CPU.

Umeblowanie

Urządzenie testowe, które Apple udostępnił nam na 14 dni, wyposażone jest w 32 gigabajty pamięci RAM i 512 gigabajtowy dysk SSD. Jest również dostarczany z najlepszymi modelami kart graficznych AMD: dwoma Firepro D700. Sprzęt jest niemal identyczny z ośmiordzeniowym modelem, który mogliśmy testować w marcowym numerze. Kluczową różnicą jest procesor.

Cztery dodatkowe rdzenie powinny być wyraźnie zauważalne w praktyce, ale jest też końska stopa: dodatkowe jednostki obliczeniowe potrzebują więcej mocy, ale całkowity pobór mocy procesora jest ograniczony ze względu na chłodzenie. Procesor nie może zużywać więcej niż 130 watów TDP, w przeciwnym razie chłodzenie z efektem komina, opracowane specjalnie dla Maca Pro, będzie mocno obciążać. Aby 130 watów nie zostało przekroczonych pomimo czterech dodatkowych rdzeni, producent chipów Intel musi zmniejszyć częstotliwość taktowania procesora. W tym przypadku dotyczy to nie tylko bazowej częstotliwości taktowania, która w modelu 12-rdzeniowym wynosi 2,7 GHz (tu 8-rdzeniowy osiąga 3,0 GHz), ale także maksymalnej częstotliwości taktowania w trybie Turbo Boost, czyli gdy tylko kilka rdzeni musi działać. Tutaj 12-rdzeniowy osiąga 3,5 gigaherca, podczas gdy wersje 4- i 8-rdzeniowe wspinają się do 3,9 GHz.

Test wydajności 12-rdzeniowego Maca Pro (zdjęcie 1 z 12)

Wydajność 12-rdzeniowego Maca Pro w testach Ogólna wydajność

Te 400 MHz różnice nie są tak naprawdę zauważalne w praktyce podczas normalnych czynności, ale wyrażone w liczbach oznaczają mierzalną odległość. 12-rdzeniowy Mac Pro jest w tyle za 8-rdzeniowym, a czasem nawet za 4-rdzeniowym w prawie wszystkich zadaniach wymagających dużej mocy obliczeniowej.

Zauważalne zalety tylko w kilku zastosowaniach

Bolid pokazuje swoje zalety dopiero w kilku testach. Tradycyjnie dzieje się tak w przypadku renderowania 3D. Nasz test z Maxon's Cinebench w wersjach 11.5 i 15 potwierdza, że ​​Mac Pro z nowymi rekordami. Dzięki technologii Hyper-Threading Mac Pro wykonuje obliczenia w 24 miejscach jednocześnie na obrazie, dzięki czemu z łatwością przewyższa wszystkie dotychczas testowane komputery Mac.

12-rdzeniowy również wyraźnie korzysta z edycji dźwięku w czasie rzeczywistym w Logic Pro lub w bezpłatnej aplikacji Garageband na komputery Mac. W praktyce oznacza to: więcej jednoczesnych ścieżek audio, więcej efektów i bardziej złożone manipulacje audio w czasie rzeczywistym, takie jak korektory lub procesory dynamiki. Dotyczy to również edycji wideo w Final Cut Pro X, chociaż odtwarzanie wyciętego wideo (renderowanie) nie korzysta z dodatkowych rdzeni przetwarzania. Tutaj 12-rdzeniowy potrzebuje trochę więcej czasu niż wersja 8-rdzeniowa.

Benchmark 12-rdzeniowa ergonomia Mac Pro (zdjęcie 1 z 7)

Benchmark 12-rdzeniowa ergonomia Mac Pro Ogólna ergonomia

Głośność i zużycie energii

Jak dobrze kompromis między liczbą rdzeni przetwarzających a częstotliwością taktowania można zobaczyć najpóźniej z rozwoju szumów przy pełnym obciążeniu. O ile dajemy Mac Pro ostrogi, pozostaje on w dużej mierze niesłyszalny. Bez obciążenia ucho ludzkie nie odbiera zmierzonych przez nas synów 0,1. Ale nawet po 20 minutach pełnego obciążenia wszystkich rdzeni i dwóch kart graficznych słychać tylko delikatny, stłumiony szum (0,7 sona), który również nie jest denerwujący. Dlatego też pobór mocy jest również utrzymywany w granicach. Zmierzyliśmy nieco więcej niż 8 rdzeni, ale Mac Pro pozostaje stosunkowo oszczędny z 170 watami przy pełnym obciążeniu wszystkich 12 rdzeni. Tylko 3,5 wata w trybie bezczynności jest naszym zdaniem zbyt wysokie.

rekomendacje

12-rdzeniowy Mac Pro jest szybki, bardzo szybki, ale jego moc obliczeniową można wykorzystać tylko w kilku aplikacjach. Pozostaje więc produktem niszowym w niszy. Jednak profesjonaliści w dziedzinie 3D lub audio / wideo otrzymują wartość.

Mac Pro 12 rdzeni

Producent: Jabłko

Cena: 8300 €, 9230 CHF

Ogólna ocena: 2,1 dobra

Wydajność (70%) 1,9

Sprzęt (15%) 1,6

Obsługa (5%) 1,9

Ergonomia (10%) 4,2

+ Bardzo fajna konstrukcja, wysoka wydajność procesora i grafiki, pozostaje cichy, wiele opcji połączeń

- Ma przewagę wydajności nad wersją 8-rdzeniową tylko dla kilku zastosowań, trudno ją zaktualizować wewnętrznie, wysoki pobór mocy w trybie bezczynności, bardzo wysoka cena

Leave a Comment