Jeśli chodzi o sprzęt Macbooka, Apple tradycyjnie skąpił wielkości pamięci RAM i dysku twardego. Ponieważ pamięć RAM i dysk twardy można wymienić samodzielnie przy niewielkim wysiłku, można temu zaradzić. Ale nie zawsze warto.

Jeśli kupisz aktualnego Macbooka, jest on wyposażony w 2 GB pamięci RAM i dysk twardy 250 GB. O ile nie korzystasz z programów wymagających dużej ilości pamięci, takich jak Photoshop, Aperture lub Photoshop Lightroom, lub nie chcesz edytować dużych plików filmowych za pomocą Final Cut Express, pamięć główna jest zwykle wystarczająca i aktualizacja nie jest opłacalna. W takich przypadkach większy i mocniejszy Mac jest lepszym, choć i droższym rozwiązaniem. A nawet mając 250 GB miejsca na dysku twardym, możesz przejść dość długą drogę.

Opcje pamięci

Istnieje jednak sytuacja, w której pamięć robocza może się ścisnąć nawet przy 2 GB: Jeśli wiele programów jest uruchamianych w tym samym czasie, zwłaszcza, że ​​system rezerwuje część pamięci roboczej dla karty graficznej, która w związku z tym jest niedostępna do zastosowań. Gdy tylko miejsce w pamięci głównej nie jest już wystarczające dla wszystkich aplikacji, system zapisuje dane, które obecnie nie są tam potrzebne, na dysku twardym i musi je wczytać z powrotem do pamięci głównej, gdy dane będą ponownie potrzebne. Ponieważ odczyt z dysku twardego jest znacznie wolniejszy niż odczyt z pamięci głównej, znacznie spowalnia to komputer. Program Activity Monitor (Aplikacje/Narzędzia) może być użyty do ustalenia, czy taka sytuacja miała miejsce. Tam klikasz „Pamięć” i sprawdzasz, czy wyświetlana jest wartość „Zlecanie stron”. Jeśli tak, system używał dysku twardego do tymczasowego przechowywania danych. Ponadto sprawdzasz, czy wartość „Bezpłatny” jest bardzo mała. Wskazuje to również na wąskie gardło pamięci.

W każdym razie modernizacja pamięci RAM jest popularna we wszystkich starszych Macbookach, które są wyposażone tylko w 512 MB lub 1 GB pamięci RAM. Za dwie listwy 1 GB (DDR2, 667 MHz) trzeba wyłożyć około 60 euro, a za około 100 euro otrzymuje się dwa moduły po 2 GB każdy. Jeśli masz Macbooka z 2 GB pamięci RAM (to standardowe wyposażenie od początku 2009 roku), odrobina samodyscypliny często wystarcza do aktywnych aplikacji. Aktualizacja do 4 GB kosztuje około 100 euro, przy czym Macbooki jednoczęściowe (od jesieni 2009) używają modułów RAM DDR3 z 1066 MHz, a Macbook z procesorem 2,13 GHz (połowa 2009 r.) DDR2 potrzebny jest 800 MHz. Nawiasem mówiąc, nie ma sensu zamawiać fabrycznie 4 GB pamięci RAM dla obecnego Macbooka. Bo to zbliża cenę do najmniejszego MacBooka Pro, który w standardzie ma 4 GB RAM-u i jest znacznie lepiej wyposażony. W takim przypadku warto dopłacić pozostałą różnicę zaledwie 60 euro i od razu zamówić MacBooka Pro. Dotyczy to również zakupów od sprzedawców oferujących zaktualizowane komputery Macbook. Ogólnie rzecz biorąc, są one zawsze tańsze niż kupowanie ich bezpośrednio od Apple.

Leave a Comment